Kdo židli má bydlí
Výběr jídelní židle vypadá snadně – taková židle na rozdíl od kancelářské nemusí splňovat určitá kritéria, takže její výběr by neměl být nic složitého. To je základní chyba, kterou si mnoho lidí neuvědomuje, neboť se takovouto úvahou omezují jenom na výrazné aspekty židle, tedy její podobu, tvar, výšku, apod. Opomíjejí ale její ergonomický tvar a všestrannost, kterou taková židle v jídelně musí disponovat.
Stejně jako kancelářská židle není užívaná jenom v kanceláři pro kancelářskou práci, ale i pro jiné věci, i jídelní židle není užívána jenom ku příležitosti jídla. Jídelní židle je naopak nejvšestrannější kousek nábytku, který se obecně v domácnosti nachází. U jídelního stolu na jídelní židli se totiž sedí při jedení, ale také při povídání s návštěvou, při psaní úkolů s dětmi, při řešení důležitých záležitostí rodiny, při prohlížení katalogů, při psaní na počítači, apod. Všechny tyto činnosti se dají dělat u jídelního stolu a v domácnosti je běžné, že se tak děje, proto i jídelní židle musí být univerzální a snadno se přizpůsobit všem těmto akcím.
Materiály vhodné pro jídelní židle
Jídelní židle může mít mnoho podob – od honosné čalouněné, se kterou se můžete setkat v jídelnách na zámcích, po obyčejné dřevěné. V tomto ohledu závisí na pohodlí každého, co je pro něj příjemného. Obecně ovšem platí, že čalouněné jídelní židle vykazují mnohem vyšší komfort, neboť na nich lze sedět delší dobu bez problémů s bolestí hýždí. Jednoduché dřevěné mají v tomto ohledu také jistou nevýhodu, neboť se mohou do jisté míry smekat a klouzat, což nevede k pohodlnému posezení v pravém slova smyslu.
Přesto však základním materiálem pro jídelní židle je nejčastěji dřevo, právě v kombinaci s čalouněním. Další možností jsou plastové židle, které ale spíše evokují pocit zahradního nábytku a rovněž delší sezení bez podsedáku na nich není zrovna příjemné. Plastové jídelní židle bývají rovněž velmi specificky tvarované, což sice přidává na jejich estetickém provedení, ale ubírá na jejich praktičnosti a komfortnosti.
Správný posed na jídelní židli
Ačkoliv na jídelní židli toho přes den tolik nenasedíme, jako na již zmíněné kancelářské židli, přesto je důležité přemýšlet nad jejím ergonomickým tvarem. A to možná s o to větším důrazem, neboť jídelní židle nelze nijak nastavit. Zkrátka vám musí sednout.
Jídelní židle by měla být vybírána s ohledem na dospělého člověka tak, aby jeho stehna mohly uzavírat s lýtky pravý úhel. Dětem pro pohodlné sezení je dobré vybírat jídelní židle upravené na jejich velikost, pokud to však není možné, nepřizpůsobujte výběr nábytku dobrému sezení dítěte, neboť to brzy vyroste. Vy ale ne. Výše židle by měla korespondovat také s deskou jídelního stolu, to znamená, že ruce by měly být při jídle nebo jiné činnosti v přirozené poloze, tj. v prodloužení těla.
V žádném případě byste se neměli ze židle shýbat ke stolu pod sebou nebo naopak natahovat ruce nahoru. Se správným posedem na jídelní židli souvisí rovněž výše jeho opěradla, která by měla dosahovat alespoň k ramenům. Židle s výškou pouze do poloviny zad nejsou vhodným doplňkem do vaší domácnosti.
Počet nohou a stabilita židle
Může se to jevit jako nesmysl, řešit počet nohou u jídelní židle, ale u moderních židlí se můžeme setkat s rozmanitým designem. Největší stabilitu nejen z hlediska sezení při jídle ale i z hlediska jiných činností vykazují jídelní židle se čtyřmi nohami, které jsou společně propojené. Celý tento „korpus“ židle poskytuje i možnosti ohledně poskládání nohou v případě dlouhého sezení například na hranici spoje mezi nohami židle.
Moderní židle, především ty z kovu potaženého látkou, mají jenom esovitou konstrukci, která může svádět k zaklánění a nepřirozenému posedu u stolu. Zároveň může být nestabilní – taková židle má větší tendenci se například překotit. Její tvar a módní design ocení především moderně založení jedinci nebo ti, co se rádi houpají, protože takový tvar pohupování opěradla umožňuje. Jelikož ale jídelní židle nemají opěradla, která by podporovala držení balancu, velmi snadno se taková židle poroučí k zemi.
Celkový design židle
Jídelní židle může vypadat jako kempingová, může být jednotného tvaru, členěná ze dřeva, z jednoho kusu masivu,… Asi největší rozdíly mezi jednotlivými modely židlí jsou patrné v rozpoložení jejich opěradla. To může být jednolité z jednoho kusu materiálu nebo může být prodyšné z několika kusů nebo s průduchy.
Asi nejlepší volbou z hlediska praktického užívání židle, jsou právě židle s volnějšími zády, které nejsou vytvořené jenom z jednoho kusu materiálu. Pokud na židli budete sedět delší dobu, záda se mohou opotit a právě díky volnějším opěradlům se může přebytečný pot odpařovat. Zároveň lze taková opěradla použít i jako místo na odkládání například mokré utěrky nebo hadříky, které na takto členěné židli snadno oschnou.
Židle mohou svým stylem odpovídat i určitým slohům – například se mohou prezentovat jako rustikální, moderní, retro, přírodní, apod. V tomto ohledu záleží na tom, co vy sami preferujete a jak se tato vize schází se zbytkem vašeho vybavení v domácnosti.
Barva jídelní židle
Obzvlášť pokud si chcete pořídit dřevěnou jídelní židli, tak se může zdát volba barvy naprosto kontraproduktivní, přičemž opak je ale pravdou. Jídelní židle jsou nejčastěji světlejšího charakteru, ať už z hlediska dřeva, ze kterého je vyrobena, nebo látky, kterou je potažena. Klasické provedení je tedy laděné do krémové, šedé, bílé kávy, meruňkové, bílé, apod. Výrazné barevné kombinace mohou na jídelních židlích působit nepatřičně, vždy tedy tuto variantu dobře zvažte.